Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych pomoże w pracy nad jakością w szpitalach
Temat bezpieczeństwa pacjenta to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Szacuje się, że w szpitalach Unii Europejskiej 8–12 proc. pacjentów doświadcza zdarzeń niepożądanych związanych z opieką medyczną.
Mimo to w Polsce ta tematyka jest marginalizowana. W wielu szpitalach zdarzenia niepożądane są rzadko zgłaszane, a co za tym idzie – nie są wprowadzane korekty działań, które uchroniłyby pacjentów, lekarzy i szpitale przed ich powtórzeniem. W promowanie jakości w szpitalach od lat angażuje się lider na rynku ubezpieczeń medycznych, Grupa PZU. Planuje w najbliższych latach, wspólnie ze szpitalami, które przystąpią do jej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, podnieść jakość usług medycznych, a jednocześnie pozwolić członkom na redukcję składek ubezpieczeniowych.
Ryzyko nie do uniknięcia
Zapewnienie możliwie najwyższego bezpieczeństwa leczonym pacjentom to jedno z głównych wyzwań systemu ochrony zdrowia. Postęp medyczny, nowoczesne technologie, farmaceutyki, urządzenia i coraz lepsze warunki lokalowe nie są w stanie uchronić pacjentów przed ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Niezbędne są też rozwiązania systemowe dotyczące całej służby zdrowia, działania edukacyjne, które w połączeniu wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pacjentów.
– Jakość i bezpieczeństwo leczenia już dawno zostały uznane za kluczowe – mówi dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce. – W 2004 roku WHO rozpoczęła inicjatywę Światowy Sojusz na rzecz Bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta